Ha a jáde gua sha és az akupresszúra kapcsolatát vizsgáljuk a modern arcápolásban, meg kell ismerkednünk a HKO fogalmával. A HKO tulajdonképpen a hagyományos kínai orvoslás rövidítése. Kína négyezer éves kultúrája teljesen más megközelítést alkalmaz az ember egészségét, betegségét illetően, mint a mi nyugati orvoslásunk. A HKO egy gyűjtőfogalom, és a Kínában évezredes múltra visszatekintő egészségügyi eljárást takar. Ide tartozik például a manuálterápia, különböző gyógynövénykúrák, az akupunktúra, vagy az akupresszúra.
Távolkeletről származik, sőt Kína történelmében, kultúrájában is fontos szerepet játszik a jáde ásvány. A jáde ásványból készített arcmasszírozó eszközöket biztosan ismered, talán használod is, de tudod-e, hogyan használhatod a jáde köves gua sha-t akupresszúrához?
Egyáltalán mi az az akupresszúra?
Sokan keverik, összemossák az akupunktúrával, amelyben meghatározott, testfelszínhez közeli pontokat stimulálnak fájdalomcsillapítás, gyógyítás céljából. Ez a módszer egyelőre, a jelentős mennyiségű kutatás ellenére a nyugati orvoslás részére értelmezhetetlen, a távolkeleti orvoslás számára viszont megkérdőjelezhetetlen. Elégedjünk meg annyival, hogy az akupunktúra során tűvel szurkálják a pácienst.
Az akupresszúra az akupunktúra változata, de itt nincsenek fájdalmas tűszúrások, csak nyomást gyakorolnak ugyanazon pontokra, mint az akupunktúrában, felszabadítva az energiablokkokat testünkben, hogy szabadon áramoljon a csí, vagyis az életerő, egyúttal egy sor olyan biokémiai folyamat zajlik, amelyek feltárására a 20. században kezdődtek kutatások. Azt hiszem, nem véletlen a mondás: ez nekem kínai. Nekünk, európai embereknek ez a fajta holisztikus szemlélet idegen; ha nálunk elmész az orvoshoz, hogy fáj a vállad, elküld az ortopédiára kivizsgálásra. Egy kínai orvos érti, hogy valószínűleg valamilyen lelki teher miatt megrekedt az energiaáramlás a testedben, felborult az egyensúly, és így keres módszereket ahhoz, hogy beinduljon az öngyógyítás folyamata.
Mi most az akupresszúrát az arc szempontjából említjük.
Akupresszúra alkalmazása az arcon
Mondhatod most, hogy nem fáj az arcod, minek kell az akupresszúra. Azért javasolt, mert kiválóan oldja a feszültséget, stresszt, szorongást, fejfájást is csillapíthatsz vele; mondjuk meg őszintén, ezekből azért kijut nekünk, nem? Egyenes következmény, hogy arcbőrünk is megsínyli mindennapi szenvedéseinket, miért ne kedveznénk magunknak egy kicsit?
Otthonodban, biztonságosan elvégezheted.
Hogyan csináld ?
Általában az akupresszúrát ujjal végzik, de miért ne használhatnád a jáde köves gua sha–t erre a célra? A gua sha tömör ásványlap, különleges alakban, mely sok arcmasszírozó készletben található, de önmagában is beszerezhető. Nemcsak jáde lehet, akár rózsakvarc vagy ametiszt is. A jáde ásvány hihetetlen népszerűsége miatt napjainkban a jáde köves gua sha a legnépszerűbb. Kialakítása különféle lehet, de a szív formájú alkalmazkodik legjobban az arcunk formájához, lehetőleg ezt válaszd.
A művelet lényege, hogy az arcod meghatározott pontjaira a gua sha keskenyebb felével nyomást gyakorolsz, szépen sorban. A nyomás közepes erősségű, de határozott legyen!
Menete: homlok közepétől indulunk, a szemöldök vonalán a fül felé. Utána a szem alatti, majd szemzugban lévő pont, majd az orr vonalán, száj fölött és alatt lévő pontok. Többször is ismételhető.
Segít, hogy ellazuljanak az arc izmai, sőt akár a fejfájás, vagy fülfájás esetén is hatásos lehet.
Ezeket a pontokat keresd
Ha nincs otthon gua sha, akkor használd az ujjaidat. A lényeg, hogy minden pontot érints 2-3 másodpercig, és javasolt a fenti sorrend betartása. Ha van rá lehetőséged, végezd az akupresszúrát az arcod két oldalán egyszerre! (Igen kellemes.) Természetesen külön-külön is jó.
Extra tipp!
Tedd a napi rutinod részévé! Illeszd be így a rutinodba:
Tisztítsd meg az arcodat
Tonizálás
Arcszérum (itt találsz hyaluronsavat tartalmazó arcszérumot)